Detská letná akadémia: zažili slávnostnú promóciu

Absolvovali prednášky aj motivačné rozhovory s vysokoškolskými učiteľmi ÚRŠ. Spoznali sa navzájom, spoznali prvky rómskej identity, posilnili si sebadôveru a zažili univerzitný život.

Letné dni deťom žijúcim v sociálne znevýhodnenom prostredí spestril Ústav romologických štúdií Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva (FSVaZ) UKF v spolupráci s bývalým študentom sociálnej práce - absolventom FSVaZ PhDr. Radoslavom Tóthom, PhD. Vďaka jeho osobnej angažovanosti mohlo počas troch letných dní 2023 absolvovať Detskú letnú akadémiu 12 detí vo veku 9 až 13 rokov, ktoré kvôli životu v sociálne vylúčenom prostredí majú len málo možností spoznávať vzdialenejšie miesta svojho okresu a kraja a zúčastňovať sa detských aktivít.

PhDr. Radoslav Tóth, PhD., na otázku, čo ho viedlo k myšlienke osloviť pre spoluprácu Ústav romologických štúdií a spoluorganizovať akadémiu, povedal: „Sám som pracoval v komunitnom centre a poznám životnú situáciu detí žijúcich v chudobe a vylúčení. Dať im možnosť byť na pár dní súčasťou univerzity, zažiť stretnutia so zaujímavými ľuďmi a zažiť prijatie, môže byť pre ne životná skúsenosť, ktorá im dá silu učiť sa a chcieť študovať. Možno aj na mojej alma mater“.

detska letna akademia 2023 7 20230717 1458347221

Deti absolvovali prednášky, sebapoznávacie aktivity a motivačné rozhovory s vysokoškolskými učiteľmi ÚRŠ. Spoznali sa navzájom, spoznali prvky rómskej identity, posilnili si sebadôveru a zažili univerzitný život. V priestoroch Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF mali „naozajstnú“ slávnostnú promóciu a z rúk riaditeľky Ústavu romologických štúdií doc. Juriny Rusnákovej, PhD., si prevzali diplomy osvedčujúce absolvovanie Detskej letnej akadémie.

Veríme, že deťom zostanú zážitky z Detskej letnej akadémie dlho v pamäti a budú pre ne povzbudením. Ďakujeme všetkých zúčastneným a spoluorganizátorom - PhDr. Radoslavovi Tóthovi, PhD., zamestnankyniam komunitných centier v Bátovciach, Pukanci a Tekovských Lužanoch a  Tekovskej knižnici v Leviciach.

PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD., FSVaZ - Ústav romologických štúdií, foto: Mgr. Lucia Joštová, Stanislav Chovanec, FSVaZ – Dekanát