Študenti UKF na Valnom zhromaždení ŠRVŠ

Na Valnom zhromaždení ŠRVŠ odzneli diskusie na témy Novely vysokoškolského zákona, študentskej samosprávy, vzniku funkcie študentského ombudsmana, ale aj duševného zdravia študentov, ktorému dištančné vzdelávanie a odlúčenie od spolužiakov dalo zabrať.

Valné zhromaždenie Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) sa konalo od 12. do 15. januára 2022 v Novej Dubnici. Išlo o ustanovujúce Valné zhromaždenie ŠRVŠ vo funkčnom období 2021 – 2024. Zástupcovia univerzít sa zúčastňovali na pracovných skupinách, kde sa snažili riešiť problémy daných problematík. Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre zastupovali štyria študenti: Mgr. Štefan Mikla (FF), Mgr. Lucia Spodniaková (FPVaI), Bc. Radoslav Kosťun (PF), Marek Vojtko (PF).

Diskusie s hosťami
Počas rokovacích dní mali delegáti možnosť diskutovať aj s hosťami. Prvej diskusie v piatok sa zúčastnili Ľ. Paulis, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR; M. Kanovský, riaditeľ odboru stratégií MŠVVaŠ; a R. Vašečka, predseda výboru pre vzdelávanie NR SR. Zástupcovia študentov s hosťami diskutovali o rôznych témach, okrem iných aj o novele vysokoškolského zákona a metodike delenia štátnej dotácie. Druhá diskusia sa konala za prítomnosti J. Kmeťovej, predsedníčky Klubu dekanov SR; M. Putalu, predsedu Rady vysokých škôl; J. Habánika, rektora Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne; P. Ondeka, predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku; a M. Habána, podpredsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Zástupcovia študentov s hosťami diskutovali o aktuálnej situácii vo vysokom školstve.

Venovali sa mnohým témam
Počas Valného zhromaždenia ŠRVŠ sa preberali viaceré témy, napríklad Novela vysokoškolského zákona, ktorá v spoločnosti vyvolala veľké nepokoje, opakovane sa proti rôznym verziám novely postavilo akademické prostredie. Témou rozhovorov bola aj študentská samospráva – ŠRVŠ dlhodobo presadzuje zadefinovanie študentskej samosprávy, ale bez vytvorenia takého legislatívneho prostredia, ktoré by bolo príliš zväzujúce. Cieľom je vytvoriť systémy na vysokých školách a fakultách, ktoré umožnia študentom spravovať a riešiť „študentské otázky“. Fungovanie akademických senátov verejných vysokých škôl na fakultnej a univerzitnej úrovni bolo ďalšou témou. Zmapovaním fungovania počas pandémie covid-19 a zdieľaním „good practices“ vieme zefektívniť postavenie študentov v akademických senátoch. Akademické senáty ponúkajú študentom možnosť ovplyvňovať vývoj univerzít, je preto dôležité, aby medzi študentskými zástupcami pri tom fungovala efektívna spolupráca.

zastupcovia UKF na valnom zhromazdeni SRVS

Na Valnom zhromaždení ŠRVŠ odzneli aj diskusie na tému duševného zdravia študentov, ktorému dištančné vzdelávanie a odlúčenie od spolužiakov dalo zabrať, čo mohlo byť citeľné aj na študijných výsledkoch. Mnoho študentov sa rozhodlo ukončiť štúdium, keďže bez kolektívu a podpory okolia neboli schopní či už udržať pozornosť, študijné výsledky, alebo duševnú pohodu. ŠRVŠ dlhodobo mapuje stav poradenských centier na Slovensku, ktoré sú dostupné pre študentov. Ďalšími témami rozhovorov boli fungovanie Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ), metodika delenia štátnej dotácie verejným vysokým školám či internacionalizácia vysokého školstva s cieľom zvýšenia akademickej mobility študentov a zamestnancov vysokých škôl a zníženia bariéry v prístupe k štúdium v SR. Účastníci Valného zhromaždenia venovali pozornosť aj téme finančnej podpory pre univerzitné športové prostredie, ktorú môžu univerzity čerpať z Fondu na podporu športu, či vzniku funkcie študentského ombudsmana. ŠRVŠ bola oslovená spolupracovať pri výbere študentského ombudsmana, ktorý by mal vzniknúť pod hlavičkou verejnej ochrankyne práv a jeho úloha by mala spočívať v zastupovaní práv študentov. Na nastavenie legislatívneho rámca funkcie študentského ombudsmana sa zriaďuje okrúhly stôl, kde bude mať zastúpenie NR SR, ŠRVŠ, SRK, RVŠ a SAAVŠ.

Mgr. Lucia Spodniaková – zástupkyňa študentov UKF v ŠRVŠ, foto: archív L. S.