Erasmus+ informačný seminár študentov zaujal

Záujemcovia si vypočuli príklady dobrej praxe v zahraničí, ktoré z absolvovaných Erasmus+ stáží prezentovali študenti Filozofickej fakulty a Pedagogickej fakulty UKF.

Program Erasmus+, vlajková loď medzi vzdelávacími projektmi EÚ, sa dlhodobo radí medzi najobľúbenejšie výmenné programy v Európe. Program je známy a propagovaný aj v mnohých krajinách mimo nej, keďže poskytuje čoraz širšie možnosti realizácie mobilít v zahraničí.

016 1dx 3669 20231122 2002214609

Oddelenie pre medzinárodné vzťahy UKF zorganizovalo 22. novembra 2023 v Aule Magna UKF informačný seminár programu Erasmus+, ktorého sa zúčastnilo takmer 400 študentov zo všetkých piatich fakúlt UKF. Na úvod sa im prihovorila prorektorka pre medzinárodné vzťahy doc. PhDr. Martina Pavlíková, PhD., a výkonný riaditeľ Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC) Ing. Jozef Detko, ktorý prijal pozvanie prorektorky a navštívil UKF.

Študenti si vypočuli príklady dobrej praxe v zahraničí, ktoré v rámci absolvovanej Erasmus+ stáže vo Valencii (Španielsko) prezentovali študentky Filozofickej fakulty UKF Bc. Edita Bugata a Bc. Petra Ožvaldíková a študenti Pedagogickej fakulty UKF Bc. Dominik Sochor a Emília Gaidos, ktorí absolvovali Erasmus+ stáž v Malage (Španielsko) a v Prahe.

Ako odznelo počas informačného seminára, k dispozícii sú všetky krajiny EÚ a 6 ďalších (Nórsko, Island, Lichtenštajnsko, Turecko, Severné Macedónsko a Srbsko) s tým, že vycestovať môže akýkoľvek denný alebo externý študent bakalárskeho, magisterského a doktorandského stupňa (na mobilitu štúdium alebo stáž), vrátane čerstvých absolventov (len na mobilitu stáž). Opätovne sme upriamili pozornosť študentov nielen na novinku – krátkodobé mobility, o ktoré je čoraz väčší záujem aj zo strany doktorandov, a tiež na veľmi lákavé výšky Erasmus grantov pre dlhodobú i krátkodobú mobilitu vrátane ďalších navýšení grantu na stáž, pre študentov s nedostatkom príležitostí, špeciálneho grantu pre ŤZP a na cestovný grant, resp. príspevok na zelené cestovné v prípade využitia ekologickejšieho dopravného prostriedku pre cestovanie na mobilitu. Na záver sa študenti dozvedeli, ako sa môžu prihlásiť na mobilitu a aké dokumenty musia predložiť.

015 1dx 3666 20231122 1127445697

Seminár bol veľmi inšpiratívny a hneď po jeho skončení študenti prejavili živý záujem o odborné konzultácie s OMV UKF ohľadom mobilít Erasmus+. Poďakovanie patrí všetkým dekanom fakúlt a fakultným Erasmus+ koordinátorom (prodekanom za zahraničné vzťahy), ktorí sa podieľali na organizačnom zabezpečení Erasmus+ informačného seminára pre študentov UKF v súčinnosti s inštitucionálnou koordinátorkou programu Erasmus+ (prorektorkou pre medzinárodné vzťahy) a Oddelením pre medzinárodné vzťahy.

R – Oddelenie pre medzinárodné vzťahy, foto: Lubo Balko