Mgr. Tibor Szabó, PhD., prodekan pre vedu a výskum Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre

Na našej univerzite vyštudoval učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov v kombinácii matematika – informatika a študijný program Teóriu vyučovania matematiky.

Mali ste ako dieťa svoje vysnívané povolanie?

Ako malý som mal veľa vysnívaných povolaní, myslím si, že skoro ako každé dieťa. Vyštudoval som také odbory, o ktoré som sa zaujímal a z nich teraz plnohodnotne čerpám. Preto u mňa v tomto smere prevažuje spokojnosť.

c82a4348 d8f6 43fc a9a0 46e5574a531c

Čo ste vyštudovali?

Absolvoval som Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú S. A. Jedlika v Nových Zámkoch a priviedol ma na ňu môj záujem o svet počítačov. Čo sa týka vysokoškolského štúdia 2. a 3. stupňa, som absolventom našej univerzity, vyštudoval som učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov v kombinácii matematika – informatika a následne študijný program Teóriu vyučovania matematiky.

Odkedy pôsobíte na UKF, akými pozíciami a funkciami ste prešli?

Od roku 2006, keď som na fakultu nastúpil ako asistent. Od obhajoby dizertačnej práce som v pozícii odborného asistenta a od roku 2020 aj vo funkcii prodekana pre vedu a výskum.

thumbnail 3

Čím vás pôsobenie a práca na UKF baví, napĺňa?

Myslím si, že mám šťastie, že mám takých kolegov, s ktorými sa dobre spolupracuje. Niekedy mám pocit, že je to skoro ako rodinné prostredie. Takáto atmosféra človeka napĺňa energiou a podporuje jeho chuť do práce.

Ako trávite voľný čas?

Voľný čas rád trávim v prírode a v lete veľmi často na bicykli. Mojím koníčkom je fotografovanie, predovšetkým krajinárske a makro fotografie. Je to náročné už aj kvôli tomu, že človek musí byť vonku už pred východom alebo pri západe slnka, vycestovať na zaujímavé miesta, a popritom stále nemá zaručené, že sa fotky vydaria podľa predstáv.

ca1cff21 3305 4dca 9934 0ec75b1ed95f

Čo považujete za svoje silné stránky, čo by ste, naopak, na sebe možno zmenili?

Za svoje silné stránky považujem spoľahlivosť a pracovitosť. Naopak, myslím si, že v niektorých prípadoch by som sa mal naučiť povedať nie, hoci nerád, pretože sa snažím každému maximálne pomôcť, ale človeka to niekedy môže doslova zomlieť.

Vaša obľúbená osobnosť, ktorá vás niečím v živote inšpiruje?

Nepovedal by som, že vyslovene mám len jednu obľúbenú osobnosť. Možno by som ale vyzdvihol Nikolu Teslu, jeho genialita bola obdivuhodná a jeho vynálezy vo veľkom prispeli k tomu, že žijeme vo svete, ktorý poznáme. Inšpirovala ma jeho obetavosť a neúnavnosť v práci, ktorú vykonával.

thumbnail

Máte svoje životné motto, myšlienku? Aké uznávate hodnoty, ktorými sa v živote i v práci riadite?

Považujem za dôležité neustále sa vzdelávať. Každý nový poznatok totiž poskytuje jednotlivcovi rôzne možnosti k pochopeniu alebo aj riešeniu problémov, s ktorými sa každodenne stretávame.

Váš životný cieľ, sen?

Neubližovať iným, byť nápomocným a dobrým človekom.

- R -, foto: archív Mgr. Tibora Szabóa, PhD.